Koalice a opozice
Povolební vyjednávání nebylo pro zastupitele zvolené za sdružení LoDění nikterak časově náročné. Vítěz voleb nás jako druhou nejúspěšnější volební stranu ani nekontaktoval. Ozvali jsme se proto sami a dověděli se, že s námi není počítáno nejen do rady obce, ale ani do žádného z výborů. Naopak téměř všichni zastupitelé méně úspěšných sdružení získali místa v radě nebo ve výborech nebo dokonce v obojím.
Z uvedeného je zřejmé, že jsme neměli na výběr a ocitli se jako jediní v opozici. Z tohoto faktu také vyplývá, že jedním z našich úkolů se přirozeně stává oblast kontroly. V našem případě je potěšitelné, že se programy jednotlivých volebních stran natolik shodují, že se můžeme zaměřit na kontrolu způsobu a efektivity jejich plnění.
O to více jsme byli překvapeni, že nám nebylo nabídnuto, resp. později odsouhlaseno ani jediné místo v kontrolních orgánech zastupitelstva, kterými jsou finanční a kontrolní výbor (FV a KV). Navíc dva koaliční zastupitelé působí jak v radě, tak i v jednom z výborů. Budou tedy kontrolovat „sami sebe“ a to považujeme za stav velmi nešťastný. Navíc tím koalice dává jasně najevo, že si nepřeje, aby byla ze strany opozice kontrolována. Na to nás upozornili zástupci Svazu měst a obcí, kteří takovou situaci považují za mimořádnou a vysoce nekorektní.
Při ustavujícím zasedání jsme se snažili, aby popsaná situace nenastala. Navrhovali jsme vlastní kandidáty do FV i KV jak z řad zastupitelů, tak z odborníků z kandidátky LoDění, kteří ve volbách nezískali mandát zastupitele. Rovněž jsme se snažili o navýšení počtu členů výborů na pět. Tak by koalice nemusela mít obavu, protože ani ve výborech by nepřišla o většinu. Rovněž nárůst odměn za funkce vícečlenných výborů by nemohl být významnou překážkou, protože zastupitelé na odměnách nijak nešetřili a téměř u všech neuvolněných zastupitelů je odsouhlasili na vyhláškou povoleném maximu – viz článek zastupitelky Tučkové. Výjimku tvoří pouze odměny řadových členů.
Kamil Horný, zastupitel
Pingback: Proč nerozhodovalo zastupitelstvo? |