Přestože se přednáška nemohla uskutečnit v původně avizovaném termínu a Zpravodaj, v němž měla být změna termínu uvedena, vyšel až následně, zájemci o loděnickou historii naprosto zaplnili celé přísálí a židle se musely přidávat. Zato je ale čekal neskutečný příval informací zeměpisných, jazykozpytných a hlavně historických dat v obdivuhodných souvislostech podložený hodinami a hodinami studia archivních materiálů, matrik, historických záznamů, za což Dr. Konečná sklidila zasloužený a dlouhotrvající potlesk. Poděkovat je ale potřeba i Ing. Martinu Bokovi za zapůjčení promítacího zařízení, plátna a obsluhy počítače, neboť na televizní obrazovce by detaily připravené obrazové dokumentace nebyla čitelné.
Z historie Loděnice – rok 1179:
Konec 12. století byl v Čechách vyvrcholením rozporů mezi rodovými větvemi Přemyslovců a jejich zápolením o český trůn. Letos je to právě 840 let,kdy 23. ledna 1179 došlo k bitvě u Loděnice, k boji mezi strýcem –Soběslavem II a synovcem Bedřichem. Stalo se tak v místech, kde dnešní státní silnici na Rudnou přetíná dálnice D5, pod Holými vrchy. Opat milevského kláštera Jarloch popisuje bitvu jako krutý boj v noci, za velkého mrazu. Ráno pak přišlo vítězství Soběslava II. Konflikt měl však pokračování o čtyři dny později v Praze, kde za pomoci knížete Konráda Oty zvítězil Bedřich.
Tehdejší složitá situace byla ovlivňována císařem Fridrichem Barbarosou, došlo dokonce k vzájemnému odtržení Čech a Moravy. O několik let později,tedy 10.prosince 1185 je další bitva u Loděnic. Těch, které nyní naleznete v okr.Brno venkov. Tady došlo k bratrovražednému boji mezi Čechy a Moravany atrvalo další roky, než se mocenské vztahy vyrovnaly. Přemyslovci pak nacházejí pevné místo v naší historii až s nástupem Přemysla Otakara I v r. 1198.…. a ta Bitwatrwala až do wajchoduSlunce : Czechowé na placu zuostali. A malo po odpočynuwšetahlinazpatek až k Lodinicy
Jana Tučková