V únorovém Loděnickém zpravodaji (http://www.lodenice.cz/assets/File.ashx?id_org=8632&id_dokumenty=4982) byla v přehledu plánovaných investičních akcí na rok 2016 uvedena také postupná obměna veřejného osvětlení s dodatkem, že LED osvětlení oproti klasickým výbojkám šetří až 80 % energie. V podrobnějším přehledu, který redakci Lodění poskytl bývalý místostarosta Vohradský (viz http://www.lodeni.cz/obecni-investicni-akce-2016-budou-nebudou/), je rovněž poznamenáno, že financování bude realizováno formou operačního leasingu. Částka nebyla redakci sdělena.
Z uvedených informací se zdá, že na OÚ je už prakticky rozhodnuto. Sice se neví, kolik to bude stát, ale už se přesně ví, jak se to bude financovat. Vše nasvědčuje tomu, že je zakázka připravena pro konkrétního dodavatele.
LED osvětlení je jistě technologií budoucnosti, ale stejně jako při výběru dodavatele na jakoukoli jinou zakázku je třeba zachovávat maximální ostražitost. Vřele doporučuji pozornosti článek „Svítidla LED ve veřejném osvětlení – mýty a skutečnosti“ (http://www.odbornecasopisy.cz/res/pdf/39807.pdf), který byl zveřejněn v odborném časopise Světlo 2009/5. Ačkoli text vznikl před sedmi lety a technologie LED se rozvíjí rychlým tempem, kritéria pro výběr a hodnocení systémů a dodavatelů veřejného osvětlení se nemění. Stejně tak bohužel i praktiky mnohdy neseriózních obchodníků, v řadě ohledů připomínající spíše metody podomního prodeje.
Řešení pomocí klasických i LED světelných zdrojů nabízejí na našem trhu desítky firem, stačí si jen správně vybrat. Zmíněný článek ve svém závěru uvádí, na co si dát při výběru pozor. (Netrpělivý čtenář nalezne tyto informace níže pod titulkem „Jak postupovat při zvažování zřízení veřejného osvětlení se svítidly LED“.)
Nezbývá než doufat, že nás před instalací prvního nového svítidla čeká férové výběrové řízení, ze kterého vzejde nejlepší dodavatel s nejlepším technickým i finančním řešením.
Lodění bude další vývoj sledovat.
Milan Hejduk
Jak postupovat při zvažování zřízení veřejného osvětlení se svítidly LED
Zvažujete-li zřízení VO se svítidly LED, přidržujte se těchto bodů:
• Jak dlouho působí obchodník na trhu v oblasti VO. Jestliže méně než dva, tři roky, nejspíš jde o zlatokopa. Nechte si od něj předložit reference, jeďte se na taková místa podívat, sami si udělejte úsudek o tom, zde je to ono, poptejte se místních na jejich zkušenosti.
• Bude-li obchodník mluvit o pouličních lampách, sodíkových žárovkách, výkonu LED diod v luxech, uniformitě osvětlení, vězte, že mluvíte s člověkem, který nabízí něco, o čem nemá potuchy.
• Nechte si předložit ekonomické vyhodnocení navrhované soustavy. To si prověřte. Obraťte se na odborníky z oboru, pomoci vám mohou nezávislé společnosti, jako je Společnost pro rozvoj veřejného osvětlení, Česká společnost pro osvětlování. Obraťte se na znalce, který ze zákona musí podat nestranné stanovisko.
• Bude-li vám nabídnuto svítidlo s nižším příkonem než dosavadní, je pravděpodobně něco v nepořádku. Jak bylo uvedeno v předešlém textu, je to zatím fyzikálně nemožné. Jde o mnohatisícovou investici, nechte si od jiné firmy předložit nabídku na řešení s klasickými světelnými zdroji. Pravděpodobně budete překvapeni, že klasická soustava je levnější a méně energeticky náročná. Srovnávejte srovnatelné. Obě řešení musí zajistit stejnou kvalitu, nejlépe lepší než dosavadní osvětlení.
• Vyvarujte se výrobků „garážových firem“. Mezi jejich běžné praktiky se řadí použití výrobků renomovaného výrobce, vyjmutí „vnitřností“ a jejich nahrazení modulem LED. Požádejte o prohlášení o shodě pro svítidlo s LED, nikoliv pro původní výbojkové. Ověřte si pravost protokolů, na jejichž základě bylo prohlášení vydáno. Často jde o falza.
• Jak lze vyměňovat jednotlivé LED. Život není nekonečný, střízlivá hodnota je v současné době přibližně dvacet tisíc hodin. Co pak? Jestliže prodejce prohlašuje, že sto tisíc hodin, opět máte co do činění s pochybnou existencí. Kdo je výrobcem vlastních čipů, jsou to renomované firmy (Lumileds, Cree, Nichia apod.)?
• A to nejdůležitější nakonec. Požadujte předložení světelnětechnického návrhu kvalifikovaným technikem. Požadujte předložení fotometrických údajů svítidel – tzv. eulumdat. Jen tak máte možnost zadat výpočet nezávislému technikovi. Eulumdata mají seriózní výrobci veřejně přístupná ve svých internetových prezentacích. Když bude dodavatel tvrdit, že tyto údaje jsou jeho „know how“, reagujte jediným způsobem – ukončete s ním jednání. Protože když je nechce poskytnout, je vysvětlení velice prosté – dobře ví, že výpočet prokáže nepoužitelnost jím nabízeného řešení (to je i případ soustavy z obr. 6).
A opět připomínáme – máte možnost požádat o pomoc nezávislé společnosti.
Převzato z časopisu Světlo 2009/5, autoři: Ing. Tomáš Maixner a Ing. Jiří Skála
Pingback: Chystá se rekonstrukce a rozšíření veřejného osvětlení |
Velmi zajímavý článek děkuji