LoDění LoDění je ve městě Středočeský kraj, Česká republika.
9 hours ago
... Zobrazit víceZobrazit méně
LoDění LoDění je ve městě Středočeský kraj, Česká republika.
1 day ago
... Zobrazit víceZobrazit méně
Drahé přítelkyně a přátelé, bratři a sestry, kamarádi a kamarádky, spoluobčané a spoluobčanky i náhodní kolemjdoucí, Sbor dobrovolných hasičů Chrustenice si Vás, tak jako již tradičně každý rok, dovoluje pozvat na letošní pálení čarodějnic. ... Zobrazit víceZobrazit méně
Letos si připomínáme 80 let od konce II. světové války. K tomuto výročí připravil spolek Loděnice v historii obsáhlou přednášku. Z ní budeme nyní vybírat několik zajímavých osudů a přidáme ještě něco navíc, co se do přednášky nevešlo.
První, o kom bychom se chtěli zmínit, je kapitán Richard Ryšavý. Byl to první zatčený odbojář v Loděnici. V průběhu války bylo zatčeno ještě mnoho dalších. Patřil k tzv. demokratickému odboji - byl velitelem místní skupiny Obrana Národa.
Obrana národa byla rozsáhlou vojenskou odbojovou skupinou, která působila a celém území protektorátu, a jejímiž členy byli bývalí příslušníci československé armády. Mužstvo měli tvořit bývalí příslušníci armády či členové Sokola, Orla a dalších skupin. Slabinou této struktury bylo to, že až příliš kopírovala strukturu a dislokaci československé branné moci, což gestapu výrazně zjednodušilo práci při infiltraci a zatýkání.
Richard Ryšavý se narodil v roce 1895 v Neslovicích u Brna. Vystudoval obchodní akademii. Během první světové války bojoval na ruské frontě. Zde později vstoupil do československých legií a zúčastnil se i bitvy u Zborova. S dobrým prospěchem také dokončil kurz důstojnické školy. Po roce 1918 se stal příslušníkem vojenské zpravodajské služby Československé republiky. Hovořil česky, německy, rusky a francouzsky. Civilním zaměstnáním byl úředník. Proto se na počátku války nechal zaměstnat ve firmě Přádelna Loděnice, a. s. To byla firma pana Wilhelma Sobotky, která se v roce 1938 přeměnila na akciovou společnost. Dnes je stará budova přádelny součástí GZ Media.
Po začátku války se kapitán Richard Ryšavý okamžitě zapojil do odboje. Cílem první garnitury Obrany národa bylo vybudovat tajnou bojeschopnou armádu, která by ve stanovený čas iniciovala celonárodní povstání proti nacistům. On sám měl prostřednictvím svých kontaktů v přádelně rekrutovat nové členy do této tajné armády. Tato armáda pak měla bránit okrsek, které velení Obrany národa označovalo jako Beroun-Východ.
Kpt. Ryšavý v Loděnici spolupracoval s řadou místních. Například s MUDr. Rudolfem Weissem, praktickým lékařem. Ten měl za úkol při případném povstání ošetřovat raněné. Další byl např. velitel loděnické četnické stanice vrchní strážmistr Antonín Nový nebo pan Václav Třesohlavý, který měl na starost rekrutování nových členů.
Loděnické skupině předávalo rozkazy berounské vedení, kde působil např. plk. Josef Maxa, pplk. Josef Baše a npor. Antonín Šťovíček. Všichni tři výše zmínění muži byli zatčeni v únoru 1940 a následně popraveni v Plötzensee.
Při výslechu berounských velitelů na gestapu údajně někdo prozradil činnost kpt. Ryšavého v Loděnici. Členové gestapa přijeli 5. dubna 1940 zatknout kpt. Ryšavého přímo při práci v přádelně. Soud v Drážďanech mu vyměřil 6 let káznice. Měl tedy větší štěstí než jeho velitelé. Buď byla činnost loděnické skupiny považována gestapem za málo významnou nebo nebyla odhalena celá šíře jejich aktivit.
Kpt. Richard Ryšavý prošel několika různými věznicemi a koncentračními tábory - v Kladně, v Praze na Pankráci, v Drážďanech, v Bayreuthu a v Creussenu. Tam se dočkal osvobození Americkou armádou. Po osvobození Creussenu se stal velitelem II. roty politických vězňů, která se po boku Americké armády zúčastnila osvobozování Chebu.
Po válce se na čas vrátil do Loděnice, ale velmi brzy po té se odstěhoval s rodinou do Chebu, kde nastoupil jako ředitel místní pobočky Legiobanky. Po roce 1948 byl ale z tohoto místa propuštěn. Jeho další osud bohužel není znám. Pouze to, že v šedesátých letech žil v Liberci.
Foto www.csol.cz/legionar/131772/ ... Zobrazit víceZobrazit méně
Tak nevím
S paní Heinrichovou říkáme zdánlivě to samé, a přesto to není totéž.
Dle mého názoru zaměňuje důsledek za příčinu. Důsledek pak všichni pranýřují. Příčinu bagatelizují.
Burácivý potlesk v sálu ve mně evokoval doby, kdy na stranických schůzích bylo aplaudováno referátům typu „ Proletáři všech zemí, spojte se!“, či „Republiku si rozvracet nedáme!“
V případě Loděnice „Prospěcháři všech uskupení, spojme se proti Lodění a Středdění!“ Nenecháme si rozvrátit zaběhnuté praktiky. Praktiky, které bývalá starostka dovedla k dokonalosti a současné elitě obce je stačí decentně udržet.
Ano, všichni vy tleskači. Dejme se společně do práce. Léta nabízím pomoc. Pokud je mi dovoleno, reálně pracuji. Podporuji každou smysluplnou aktivitu v obci. Od minulých voleb každou první středu v měsíci nabízím diskuzi. Konkrétně Vás zvu na středu 6. 4. 2016. Nikdo z Vás se nezajímá, co má být obsahem této schůzky. Složitě řešíte dilema, zda otisknout pozvánku ve Zpravodaji. Trápí Vás, že to místo Vás udělá Lodění.
Panu Tůmovi, který je ochoten pro obec vykrvácet, chci připomenout, že nechal vykrvácet resp. zreznout zařízení pro údržbu, které bylo zakoupeno po ústní dohodě s vedením obce. Bohužel, já si záznamy nepořizuji.
Připomenu slova jistého filozofa: „Střez se lidí, kteří jsou ochotni pro pravdu zemřít, neboť titíž lidé jsou ochotni pro pravdu i zabít.
Miloš Svoboda
Pingback: Z poslední schůze zastupitelstva a zvláště o pomluvách |
Pingback: Obce zprůhledňují účetnictví, zveřejňují podklady pro zastupitele a zavádějí transparentní účty |